Nieocenioną wartość niesie ze sobą opowieść spisana na łamach stron, którą niejednokrotnie zdobi wyobrażenie w postaci obrazu.
Książka otwiera przed dzieckiem świat nieograniczonej wyobraźni, magii, fantazji, przygód, emocji, czy wielobarwnych postaci. Jest skarbnicą wiedzy. Kluczem do przeszłości.
Lecz książka, stojąca w osamotnieniu na regale półki jest zbędna. Moc wydobyć z niej można tylko w jeden sposób – czytając ją!
Czytanie dziecku niesie ze sobą szereg korzyści:
1. Rozbudza ciekawość świata
Naturalną cechą dziecka jest chęć poznania świata. Ciekawość to jego synonim. Mały człowiek powędruje wszędzie tam, gdzie coś przykuje jego uwagę. Dobrze, gdy są to wartościowe książki. Czytanie otwiera przed dzieckiem świat dotąd nieznany, który ono z chęcią pozna. Warto jest podarować mu taką możliwość. Z pewnością dziecko będzie domagało się więcej i więcej czytania!
2. Edukuje
Bez wątpienia książki to skarbnica wiedzy. Jeśli tylko chcemy dowiedzieć się więcej na nurtujące nas tematy, nauczyć się czegoś nowego, pogłębić umiejętności, to sięgamy najpierw do źródła. Stamtąd czerpie się informacje potrzebne do poszerzania wiedzy. Od wieków za pomocą książek przekazywane są treści, mające wpływ na kształt obecnego świata.
Czytanie dzieciom, to swojego rodzaju podarunek w postaci klucza do skarbnicy wiedzy.
Dobrze jest zacząć od początku, czyli od podstawowych zagadnień jak na przykład nauka cyferek wraz z książką „Szalone Numery”.
3. Poprawia pamięć i koncentrację
Czytanie dzieciom pobudza nie tylko wyobraźnię, ale poprawia także pamięć oraz koncentrację. Książka, wywołująca zainteresowanie poskutkuje skupieniem uwagi. Dziecko zaintrygowane opowieścią będzie z niecierpliwością wyczekiwało jej końca, a tym samym skoncentruje się na szczegółach i zapamięta wiele szczegółów płynących z treści.
4. Pogłębia więzy z rodzicem
Wspólne czytanie, to nie tylko pogłębianie wiedzy, czy podróż do świata wyobraźni. To także tworzenie wspomnień, momenty bliskości rodzica z dzieckiem, które pogłębiają więzy. Czytanie z dzieckiem stwarza okazję do poznania jego zainteresowań oraz zaproponowania własnych. Książki pozwalają na wspólną podróż do odległych krain, bez konieczności wychodzenia z domu. Wiadomo, że dobrze jest mieć u boku kogoś bliskiego.
Lecz czasem przygody przybrać mogą nieoczekiwany obrót. Dlatego tym bardziej łatwiej przemierza się drogę usłaną przeszkodami, z kimś komu ufamy, kogo darzymy miłością.
5. Uczy empatii i odkrywania emocji
Książki otwierają drzwi do wielu światów. Czasem wędrówka bywa usłana barwnymi uczuciami, które nie są obce nikomu. Wspólne czytanie z dzieckiem to droga do odkrycia wszelakich emocji. Najczęściej pociecha nie zna wielu z nich, a jest dopiero na etapie poznawania i uczenia się nazywania ich, czy radzenia sobie z nimi.
W książce „Zmartwienie konika Chichotka” różnorodne uczucia targają bohaterem. Począwszy od radości z udziału na scenie, po zwątpienie w siebie, czy wstyd z powodu wyglądu.
6. Pobudza wyobraźnię
Książka, choć bywa ilustrowana wymusza na czytelniku wyobrażenie czytanych treści. Zmusza dziecko do analizy, zastanowienia się nad tym, co słyszy. Fenomen wyobraźni charakteryzuje się tym, że jest całkowicie indywidualna, co czyni ją niepowtarzalną. Wyimaginowany świat, powstający w głowie nie zna granic.
Inaczej dzieje się, gdy widz ogląda telewizję. Wtedy nie ma miejsca na kreowania własnej wizji, gdyż przekaz zamknięty jest w jednym kadrze, w którym nie ma miejsca na domysły.
7. Uczy radzenia sobie z trudnościami
Bohaterowie książek podobnie jak każdy człowiek, czy to duży, czy to mały, doświadcza trosk i zmartwień, staje na rozstaju dróg, bywa zagubiony, albo osamotniony w swoich problemach.
Czytanie dziecku to inaczej zapoznanie go z wyimaginowanym przyjacielem – bohaterem książki, który podobnie jak nasza pociecha przeżywa życiowe perypetie i mierzy się z trudnościami, którym musi podołać.
Za przykład może posłużyć książka „Mali emigranci”. Bohaterowie tej książki wspólnie z rodzicami wyruszają na emigrację, inaczej do obcego kraju, w którym przyjdzie im żyć.
8. Relaksuje i wycisza
Na wszystko jest odpowiednia pora. W tym także na rodzaj książki jaką wybieramy dziecku na przykład na dobranoc, kiedy chcemy żeby pociecha zapadła w błogi sen. Właściwie dobrana opowieść potrafi wyciszyć i otulić spokojem.
Szczególnie, gdy dziecko boryka się z lękiem przed ciemnością warto uspokoić je książką taka jak „Kosmoboty. Nocne strachy”.
Czytanie dzieciom książek powoduje, że nadstawiają one ucha i wsłuchują się w przekazywaną treść. Skutkiem tego jest wszechobecna cisza, którą przerywa jedynie głos czytającej osoby. Dlatego naturalną reakcją dziecka jest wyciszenie. Wspólne czytanie może być też sposobem na relaks, gdy emocje biorą górę.
9. Przygotuje do samodzielnego czytania i pisania
„Trening czyni mistrza”. To stwierdzenie idealnie odzwierciedla sposób nauki. Jedynie poprzez regularne oswajanie dziecka z książką, można wesprzeć je w nauce czytania, wprowadzić do świata literek, zdań, ortografii. Nie ma innej drogi. Dziecko szybciej i z ochotą nauczy się czytać, pod warunkiem, że książki towarzyszyć mu będą od najmłodszych lat.
10. Stymuluje rozwój mowy
Czytanie dzieciom stymuluje bierny (rozumienie) oraz czynny (mowa) słownik dziecka i pomaga w przezwyciężaniu dysleksji. Pomaga także w wyrażaniu własnych myśli. Słuchając, dziecko śledzi rozwój akcji, dialogi, dostrzega i przewiduje konsekwencje a także zależności przyczynowo-skutkowe.
Bez wątpienia książki skrywają w sobie ogromną moc. Dlaczego więc z niej nie korzystać?
Comments