top of page
kaczmarekewelina

Jak powstaje książka dla dzieci?

Zaktualizowano: 12 kwi




Podróż po krainie wyobraźni jest jedną z najpiękniejszych wypraw. Warto wyruszać samemu, a jeszcze lepiej, gdy towarzyszą nam dzieci. Opowieści zapisane na łamach książek niosą ze sobą ogrom wartości, ale jak one powstają?






Proces tworzenia książki dla dzieci obejmuje kilka kluczowych kroków, od pomysłu na historię aż po finalny produkt, który trafi w ręce najmłodszych czytelników.



Oto ogólny przewodnik przez etapy powstawania książki dla dzieci:


1. Pomysł:

Zaczyna się od inspiracji, która może wynikać z osobistych doświadczeń, obserwacji świata dzieci, marzeń, wartości, czy podróży po świecie.


Określenie, jakie przesłanie chcesz przekazać najmłodszym czytelnikom, oraz zdecydowanie, dla jakiej grupy wiekowej jest książka.

W zależności od wieku odbiorcy ustalić należy ilość tekstu, czy jego poziom. Warto pamiętać, że książki dla dzieci mają dwóch odbiorców: dorosłego oraz dziecko.



2. Planowanie fabuły:

Stworzenie podstawowego szkicu fabuły, zaczynając od początku, rozwoju i zakończenia. Wiadomo, że pewne standardy muszą być zachowane i chcąc tworzyć wartościowe treści należy dostosować się do panujących reguł. W przypadku rymowanek dla dzieci istotne jest, żeby pamiętać o regularnej budowie wiersza. Za przykład posłużyć możę książka "Zmartwienie konika Chichotka"


"Zmęczony Tulinek siadł pod drzewem w cieniu,

Po ciężkiej pracy, tuż przy nowym ogrodzeniu.


Korzystając z chwili wytchnienia błogiego,

Włączył sobie rado dla nastroju miłego."



Tworzenie interesujących postaci, które będą angażujące dla dzieci. Bohater powinien być nietuzinkowy, wyróżniający się na tle innych, zapadający w pamięć. W przypadku Baranka Tulinka jest to dobre serce, oddany przyjaciel, ale też cechy zewnętrzne jak wrotki, czapka z daszkiem i plecak.





Rozplanowanie struktury książki, dzieląc ją na rozdziały lub sekcje, biorąc przy tym pod uwagę ilustracje, o których mowa będzie poniżej.

Wiele zależy do kogo skierowana jest treść. Określenie grupy wiekowej ułatwi rozplanowanie tekstu i finalnego projektu książki.


3. Pisanie tekstu:

  • Dostosowanie języka: Użycie prostego i zrozumiałego języka, dostosowanego do wieku czytelnika.

  • Rozwijanie postaci: Tworzenie postaci o zróżnicowanych cechach, które mogą rozwijać się w trakcie historii.

  • Dialogi: Pisane w sposób, który oddaje naturalny sposób mówienia dzieci.

4. Ilustracje:

W przypadku książek dla dzieci ilustracje są kluczowe, szczególnie dla czytelnika, który jeszcze nie potrafi czytać, a tym bardziej który dopiero rozpoczyna przygodę z literaturą. Maluchy najpierw widzą, a potem słyszą. Istotne jest, aby tekst współgrał z ilustracjami.

Dlatego należy z wielką starannością rozplanować łożenie treści z obrazem.

Ważny też jest styl, czy charakter ilustracji. Dobór krzykliwych kolorów, nie będzie kompatybilny z treścią stonowaną, dedykowaną na przykład dzieciom na dobry sen.


5. Redakcja i korekta:

Skorzystanie z usług profesjonalnego redaktora do dogłębnej redakcji i korekty to obowiązkowa część procesu wydawniczego. Bez tego nie ma pewności, czy tekst książki dla dzieci będzie poprawnie zapisany. Redaktor wraz z korektorem nie tylko wypatrzą błędy ortograficzne, ale także poprawią stylistykę, sprawdzą spójność i logiczność tekstu, a nawet zwrócą uwagę na kwestie merytoryczne.



6. Projekt okładki:





Okładka powinna przyciągać uwagę

i odzwierciedlać treść książki. Najczęściej projektem oprawy zajmuje się ilustrator, który przy współpracy z autorem i wydawnictwem dobiera odpowiednie obrazy do treści. Ilustracja na okładce może nawet pochodzić z wnętrza książki, czyli zostać powielona jak w przypadku książki "Nocne strachy".

Z reguły projekt okładki książki dla dzieci tworzy się na samym końcu powstawania ilustracji, kiedy to wszystkie postacie przybierają realny kształt wraz z całą wizją książki, a okładka jest zwieńczeniem tej twórczej pracy.





7. Wydanie:


  • Decyzja o formie wydania: Wybór między tradycyjnym wydawnictwem, a self-publishingiem, albo też wydawnictwem vanity. Obecnie rynek wydawniczy oferuje szereg możliwości, dzięki którym można zrealizować marzenie o publikacji książki dla dzieci.

  • Forma papierowa, audiobook, czy e-book. Decyzja o formie wydania zależy od rodzaju książki. Najczęściej publikacje dla dzieci wydawane są w formie papierowej, w twardej oprawie. Aczkolwiek wydawnictwa podążają za duchem czasu i coraz częściej spotyka się audiobooki, czy też e-booki.

8. Promocja:

Promocja jest jednym z ważniejszych i najtrudniejszych elementów w procesie tworzenia książki dla dzieci. Rynek wydawniczy podobnie jak i inne branże nie jest bezkonkurencyjny. Książka jako produkt przebić się musi przez ocean pozostałych publikacji.

Dlatego od początku tworzenia książki dla dzieci warto wziąć pod uwagę istniejące już treści, starając się nie powielać pomysłów już istniejących. Warto też wcześniej ocenić jakie jest zapotrzebowanie i znaleźć swoją niszę, do której skierowana będzie kampania marketingowa.


  • Strategia marketingowa: Opracowanie planu promocji, w tym wykorzystanie mediów społecznościowych, blogów, recenzji, udziału w targach książki dla dzieci i innych form promocji.

  • Zasięg lokalny: Promocja w lokalnych księgarniach, bibliotekach, przedszkolach.

9. Dystrybucja:

Wybór kanałów dystrybucji, takich jak księgarnie, sklepy internetowe czy własna strona internetowa. Autor oraz wydawnictwo tworzą dla czytelnika. Bez niego książki są bezużyteczne. Dlatego dotarcie do odbiorcy jest jednym z ważniejszych elementów w publikowaniu jakichkolwiek tekstów. Należy przy tym podążać za trendami, panującymi na rynku wydawniczym. Obecnie książki dla dzieci publikowane są zarówno w wersji papierowej, jak i w formie e-booka, czy też audiobooka.



10. Opinia zwrotna

Mimo, że o gustach się nie dyskutuje i nie sposób zadowolić każdego miłośnika książek, to opinia zwrotna od czytelników jest niezwykle istotna. Warto wziąć pod uwagę sugestie, które pozwolą udoskonalić kolejne projekty.


Bez autora nie powstaną opowieści, ale bez chętnych czytelników książki nie znajdą swojego miejsca na półce.


Ta wyjątkowa symbioza zostanie zachowana, gdy pisarz wraz z wydawcą będą mieć na uwadze potrzeby tych, dla których tworzą treści.



W dodatku środowisko wydawnicze ulega panującym trendom na rynku. Dlatego to, co obecnie jest pożądane, niekoniecznie musi




Każda książka ma swój unikalny proces twórczy, ale te ogólne kroki mogą pomóc w zrozumieniu, jak książka dla dzieci przechodzi przez różne etapy powstawania, zanim trafi do rąk najmłodszych czytelników.




Commentaires


bottom of page